Hírek
2019. Április 23. 13:16, kedd |
Helyi
Forrás: Dombó Média
Versek és dalok a Költészet Napja alkalmából
Lukács Sándor önálló est és Kovács Nóri koncert szerepelt a Költészet Napja alkalmából szervezett műsorban.
„Barangolások a költészet világában” címmel tartott önálló estet Lukács Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész április 15-én a Földi István Könyvtárban. A rendezvényre - ami a Tinódi Ház szervezésében valósult meg - a művész nemcsak a 19. és a 20. század legjelentősebb hazai költőinek verseit hozta magával, de a sajátjaiból is adott elő jó néhányat. A művelődési otthonban folytatódó programot Kovács Nóri koncertje zárta.
Lukács Sándor műsora első felében a magyar líra klasszikusainak – Petőfi Sándornak, Ady Endrének, József Attilának, Radnóti Miklósnak, Szabó Lőrincnek és Tóth Árpádnak – a költeményeit szavalta el a város bibliotékáját zsúfolásig megtöltő érdeklődőknek.
A szavalatok közötti szünetben a művész többek között arról beszélt, hogy egészen kiskorában lefekvés előtt az édesapja az említett költőktől olvasott fel neki csodaszép műveket.
– Ez volt az első indíttatás, aztán az általános iskolában és a gimnáziumban olyan kiváló magyar nyelv és irodalom tanáraim voltak, akik szintén inspiráltak arra, hogy színész legyek – mondta Lukács Sándor.
– Azonban ők nemcsak engem, hanem azokat az osztálytársaimat is elvarázsolták, akik aztán más humán foglalkozásokat választottak, vagy műszaki pályára léptek. Jómagam és ők is írtak középiskolásként verseket, csak hát én nem nőttem ki ezt, nálam megmaradt ez a készség, vagy hajlam.
A színésznek 2017-ben az Ünnepi Könyvhéten jelent meg az utolsó – sorrendben nyolcadik – kötete. Bevallása szerint nincs igazán saját stílusa és akkor dönt írásainak kiadása mellett, amikor összegyűlik belőlük egy olyan csokorra való, amit szeretne megmutatni a közönségnek. Régebben általában három évente jött össze neki egy könyvre való verse, ám az utóbbi időben már nem jellemző rá ez a rendszeresség.
– A lakosság számarányához képest elég sok nagyszerű költőnk volt, van és nagyon remélem, hogy lesz is – emelte ki az „érdemes művész” és „kiváló művész” címmel egyaránt büszkélkedő Lukács Sándor.
– Szerintem a színészet és költészet szoros viszonyban, nem alá-, hanem mellérendelt kapcsolatban van egymással. Nemcsak klasszikusoktól olvasok el és tanulók meg verseket, hanem tehetséges kortárs költők műveit is szívesen adom elő műsoromban, amiben természetesen helyet kapnak a saját költeményeim is.
A Tinódi Házban folytatódó esten Kovács Nóri adott húsvéti koncertet. A népművészet ifjú mestere – aki 15 éve van a pályán és a Hungarikum Bizottság javaslatára 2017-ben elnyerte az „Év énekesnője” címet, valamint kitüntették már a Magyar Kultúráért Díjjal is – többek között a „Boldogasszony anyánk”, a „Csodaszarvas” és a „Repülj madár!” című dalokkal szórakoztatta a közönséget.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 13. 14:00, péntek | Helyi
Apa és fia a dombóvári Fekete István Múzeumot képviselték a FEHOVÁ-n
„Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem. Ősi harc ez, kutatási vágy, megfigyelés, tudásszomj, kalandkeresés, gyűjtési szenvedély, erdők, mezők, nádasok szeretete.” (Fekete István)
2026. Február 13. 13:02, péntek | Helyi
Az oldalára dőlt egy kamion Mágocs külterületén
Az oldalára dőlt egy terményt szállító kamion csütörtök reggel Mágocs külterületén
2026. Február 13. 00:00, péntek | Helyi
Kiemelten népszerű ajánlatokkal várja a napelemes pályázókat a Z-Solar
A napelemes megoldások specialistája és prémium kivitelezője, a Z-Solar kiegyensúlyozott csomagajánlatokkal is készült az Otthoni Energiatároló Programban pályázóknak és érdeklődőknek. Ismerje meg a lehetőségeket!
2026. Február 11. 17:54, szerda | Helyi
Gölle nem feledi hűséges fiát, Fekete István írót
A 126 évvel ezelőtt született Fekete István íróra emlékeztek meg január 26-án a göllei szülőház előtt.

