Városlista
2026. január 30, péntek - Martina

Hírek

2021. December 18. 05:00, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség

Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség

Továbbra is kedvezőtlen a levegőminőség a szálló por miatt - tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) pénteken az MTI-t.

A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: az elfogadható, a kifogásolt, az egészségtelen és a veszélyes minősítést.

Azt írták: veszélyes a levegő minősége a Sajó-völgyében (Kazincbarcika, Putnok, Sajószentpéter), Miskolcon és Nyíregyházán. Öt település (Budapest, Hernádszurdok, Salgótarján, Szolnok és Vác) levegőjét egészségtelennek minősítették. Nyolc település levegőminősége pedig kifogásolt.

Az NNK kiemelte, hogy a kisméretű aeroszolrészecskék (PM2.5, PM10; azaz a szálló por) magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket, például köhögést, kötőhártya-irritációt, könnyezést okozhatnak. A krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbodhatnak, megnő a légúti fertőzések kialakulásának kockázata, előfordulhat szívritmuszavar, megnő a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázata is.

A szálló por legjelentősebb forrása a fűtési szezonban a helytelen tüzelési módok (például nedves és kezelt fa, műanyag égetése) alkalmazása. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a hulladékégetés jogsértő tevékenység. Szilárd tüzelőanyagként hasított, száraz tűzifát, fabrikettet vagy fapelletet ajánlanak.

Az NNK azt írta: a meteorológiai előrejelzés alapján a megélénkülő szél hatására várhatóan már pénteken elkezd javulni a levegő minősége.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 30. 07:05, péntek | Belföld

Lantos Csaba: minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben

Minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben, aki valamilyen vezetéken kapja az energiát - közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter csütörtökön a Kormányinfón.

2026. Január 30. 07:04, péntek | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: érkezik a hathavi fegyverpénz

A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint január utolsó munkanapján, január 30-án fizetik ki az arra jogosult katonáknak a hathavi illetményüknek megfelelő fegyverpénzt.

2026. Január 29. 07:46, csütörtök | Belföld

Közösen indul az országgyűlési választásokon a Munkáspárt és a Szolidaritás Pártja

Közös indulásról állapodott meg a Munkáspárt és a Szolidaritás Pártja a 2026-os országgyűlési választásokon - közölte utóbbi szervezet szerdán a honlapján.

2026. Január 29. 07:45, csütörtök | Belföld

Háborúellenes országjárást indít a Fidelitas

Nem a mi háborúnk! címmel háborúellenes országjárást indít a Fidelitas – jelentette be a Fidesz ifjúsági szervezetének elnöke szerdán Szegeden, a kampánysorozat első állomása előtt tartott sajtótájékoztatón.