Hírek
2013. Március 14. 12:35, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
Kommerszant: az amerikai titkosszolgálatok szerint nehéz évek várnak Putyinra

A Vlagyimir Putyin előtt álló időszak az orosz államfő számára eddigi elnöki hatalma legnehezebb éveit jelenti majd - állapították meg az amerikai titkosszolgálatok a washingtoni szenátusnak készített jelentésükben, amelyet a Kommerszant című orosz napilap ismertetett csütörtökön.
Az orosz vezetésnek a lakossági, ellenzéki tiltakozások erősödésére válaszul hozott kemény intézkedései - például a gyülekezési törvény jelentős szigorítása - csupán a politikai helyzet kézben tartását eredményezték. Amíg az orosz vezetés az ellenzékkel való harcra összpontosított, nem tudott foglalkozni a szociális és társadalmi problémákkal - vonták le a következtetést a Globális fenyegetések értékelése című jelentésben az Egyesült Államok 16 hírszerző szolgálatának szakértői.
A dokumentumban, amelynek jelentős része Oroszországgal foglalkozik, az amerikai titkosszolgálatok elemzői elsősorban a Vlagyimir Putyin Kremlbe való visszatérését követően kialakult helyzetre összpontosítottak, és úgy értékelték, hogy a következő évben az eddigieknél sokkal komolyabb nehézségekkel kell szembenéznie az oroszországi úgynevezett irányított demokráciának.
"A Kreml és a társadalom közötti szakadék nőni fog, ezért a hatalomnak fel kell vennie a harcot a növekvő szociális elégedetlenséggel. Az orosz társadalom legbefolyásosabb csoportjainak nem tetszik a gyenge gazdasági fejlődés, és nem hisznek többé a rosszul irányított és korrupt politikai rendszerben, amelyből hiányzik a vélemények valódi pluralizmusa" - idézte a Kommerszant az amerikai jelentést.
A Kreml külpolitikájában nem várnak komoly változásokat a hírszerzés szakemberei, akik úgy vélik, Oroszország érdekelt abban, hogy fejlessze kapcsolatait az Egyesült Államokkal, de a Kreml külpolitikájában a posztszovjet térségbeli orosz befolyás növelése élvez elsőbbséget. A következő években azonban a belpolitikai tényezők egyre nagyobb hatással lesznek az orosz külpolitikára.
Az amerikai titkosszolgálatok az európai rakétavédelmi rendszer fejlesztését tartják a legnagyobb problémának Moszkva és Washington viszonyában. "Az orosz vezetés továbbra is úgy tartja, hogy a rakétavédelmi rendszer aláássa a nukleáris egyensúlyt, és Oroszország képtelen lesz a válaszcsapásra" - magyarázta a szenátoroknak James Clapper. A Nemzeti Hírszerzés (National Intelligence) vezetője szerint nem érdemes valódi közreműködést várni Moszkvától a szíriai és iráni problémák megoldásában. A Kremlben ugyanis meg vannak győződve arról, hogy az USA meggondolatlanul a rezsimek leváltására törekszik, és ez a politika instabillá teszi a helyzetet a térségben, és felhasználható Oroszország ellen.
Az orosz hadsereg korszerűsítésével kapcsolatban is szkeptikusak az amerikai hírszerző szolgálatok. Szerintük a tízéves program végrehajtását a finanszírozás hiánya és a bürokrácia is nehezíti.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 14. 07:13, szerda | Külföld
Benjámin Netanjahu: Izrael semmiképpen nem állítja le a háborút a Gázai övezetben, sőt, teljes erejével támadni fog
2025. Május 14. 07:09, szerda | Külföld
Ha Kijev és Moszkva nem ér el eredményt a béketárgyalásokon, Washington kivonul a rendezésből
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból
2025. Május 13. 07:24, kedd | Külföld
Az ukrán elnök támogatja, hogy Donald Trump is részt vegyen az isztambuli találkozón
Zelenszkij ukrán elnök támogatásáról biztosította hétfőn azt az elképzelést, hogy Donald Trump amerikai elnök is jelen legyen csütörtökön Törökországban, ahol közvetlenül és vezetői szinten indulhatnának újra az ukrán-orosz tárg