Hírek
2014. Szeptember 13. 22:39, szombat |
Helyi
Forrás: Dombóvári Helytörténeti Múzeum
Homoktövis, a több ezer éves házi patika

A Dombóvári Helytörténeti Múzeumba sok érdeklődő érkezett a Dombóvári Herbárium szeptemberi programjára.
Ezúttal Kalocsa Zsolt, a közeli Attalában található Kalocsa Tanya életét, munkáját, és ültetvényük növényét a homoktövist mutatta be.
A homoktövis, napjaink kedvelt gyógynövénye Ázsiából származik, de hazánkban is van őshonos fajtája, melynek vadon élő bokrai védettek. Termőtalajban nem válogatós, három év után fordul termőre. A gondoskodást bő terméssel hálálja ugyan, de termésének gyűjtése, feldolgozása nehézkes, ezért kiskertben inkább díszcserjének, mutatós sövénynek érdemes ültetni. Mivel kétlaki növény, termő és porzós bokrot is kell ültetni, hogy télen az élénk narancs-vörös színű terméseiben gyönyörködhessünk. A savanykás termésből 25-30 szem biztosítja felnőtt ember napi C-vitamin szükségletét. Az ültetvényen ágastól szedik a termést, majd hűtőházban több napon át mínusz 40 fokon tárolják, így könnyebben eltávolíthatók a vitaminokban, biológiailag aktív anyagokban egyedülállóan gazdag bogyók. A gyümölcs fagyasztva várja sorsát a feldolgozásig.
Az Attala könyékén élők abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy a Kalocsa Tanyán termett homoktövisből kíméletes eljárással, frissen készített, adalék és tartósítószer mentes készítményeket – homoktövis velőt, olajat, őrleményt stb. - vásárolhatnak.
Immunerősítő, roboráló és számos egyéb jótékony hatása miatt fogyasztása, egészséges és beteg gyermeknek, felnőttnek egyaránt ajánlott.
A folytatásban Bártfai Attila kertész-üzemmérnök az őszi hónapokra adott hasznos tanácsokat a kerti és dísznövények gondozásához. Külön kiemelte a növényi hulladék megfelelő kezelését, a komposztálás fontosságát.
A Dombóvári Herbárium szeretettel vár minden érdeklődőt az októberi programjára is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 30. 07:56, szerda | Helyi
Baráti találkozót tartottak a Dombóvár-Szőlőhegyről elszármazottak és a városrész lakói
Szent Anna napján baráti találkozóra gyűltek össze a Dombóvár-Szőlőhegyről elszármazottak és a városrész lakói.
2025. Július 28. 11:30, hétfő | Helyi
Vadászkamarai látogatás a Fekete István Múzeumban
Dr. Király István a Tolna Vármegyei Vadászkamara titkára július 22-én felkereste a Fekete István Múzeumot.
2025. Július 28. 09:17, hétfő | Helyi
A Magyar Posta tematikus személyes bélyeget bocsátott ki Buzánszky Jenő tiszteletére
A Magyar Posta tematikus személyes bélyeget bocsátott ki Buzánszky Jenő születésének 100. évfordulója alkalmából.
2025. Július 26. 21:35, szombat | Helyi
Retrobogás és falunapi forgatag Kaposszekcsőn
Videó beszámoló a 2025. július 19-én megrendezett Cyclekart futamról és falunapi forgatagról.