Hírek
2012. Szeptember 10. 08:58, hétfő |
Helyi
Forrás: Dr. Kriston Vízi József
Gyógyító Kárpát-medence, gondoskodó Pannonia – Kocsord, édesgyökér és komló –

A Dombóvári Városszépítők egyik aktív kisközössége Bordi Anna fitoterapeuta vezetésével immár három éve minden hónap első péntekén tartja a már országszerte ismert Dombóvári Herbárium elnevezésű találkozó-sorozatát.
Ez alkalommal egy kedves vendég: Dr. Dános Béla, a Gyógynövénykutató Intézet Kft. tudományos tanácsadója volt a soros előadó. A két év híján 100 esztendős hazai kutató-műhely munkatársát, ökológiai túravezetőt és egyetemi oktatót s a kíséretében megjelent ó-dombóvári lokálpatriótát, a helyi múzeum egyik önzetlen mecénását: Pallos József Péter igazgatót (PannonPharma Zrt.) a házigazda Dombóvári Helytörténeti Múzeum vezetője köszöntötte.
Hasonlóképpen szólt az üdvözlés a Pécsi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézete munkatársának, Dr. Papp Nóra adjunktusnak is, aki nem először látogatott át Pécsről, hogy élvezze a klubban egybegyűltek őszinte figyelmét és barátságát.
Ezt követően Bártfai Attila kertészmérnök tette meg az augusztusi találkozóhoz kapcsolódó szakmai megjegyzéseit.
Utána vette át a szót Dános professzor úr. „Szemelvények vadon termő gyógynövényeink biodiverzitás vizsgálataiból ” - ez volt a csaknem egy órányi, vetített képes előadás átfogó témaköre, amelyből a 23 fős hallgatóság – még a szakmai kifejezések garmadának közepette is – otthonosan, a beavatottság érzésével szerzett ismereteket, minden különösebb feszengés nélkül. A pergő és elegánsan szerkesztett prezentációban külön helyet kapott egy, a kör tagjait többször is foglalkoztató téma, így az igazi édesgyökér magyarországi múltja és jelene gondolatkört külön is körüljárhattuk Tanár Úr jóvoltából.
A rendhagyó farmabotanikai óra végén a jelenlévők bátran kérdeztek, kihasználva a tudós vendég jelenlétét, élve tapasztalatainak tárházával. Papp Nóra PhD közben bejelentette, szívesen fogadnak résztvevőket Dombóvárról is a szeptember 28-án, Pécsett megrendezésre kerülő XIV. Magyar Növényanatómiai Szimpóziumon.
A hónap központi növényeként megjelölt komló beharangozásaként Dr. Lehoczkyné Pörös Eszter olvasott fel élvezetes szemelvényeket egy, a sör kultusszal kapcsolatos irodalmi gyűjteményből. A gyorsnövésű és régtől kedvelt növényről Bordi Anna tartott áttekintő előadást,- a termesztéstől a konyhai, élvezeti és gyógyászati hatásokig egyaránt, amit frissen gyűjtött komló-tobozokkal, valamint néhány pohár, friss ászokos sörrel illusztrált Schnetz János jóvoltából.
Az október 5-i kihelyezett foglalkozásra Gábor Sándor aranykoszorús mestercukrász meghívására a Gábriel Bonbon Manufaktúra helyi látvány-műhelyében vendégeskedve kerül majd sor, - előzetes jelentkezés alapján.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 16. 09:53, kedd | Helyi
A hónap műtárgya – Fekete István Múzeum
Szeptember hónap műtárgyának Papp László (1947– ) festő a göllei temető Szent Vendel kápolnájáról készült festményét választotta a múzeum.
2025. Szeptember 13. 09:00, szombat | Helyi
Különleges fotó került elő a dombóvári Fekete István Múzeum alapítójáról
Bodó Imréről (az első sorban a harmadik), aki 65 éve kezdte meg tanulmányait Göllében, Fekete István szülőfalujában.
2025. Szeptember 12. 16:29, péntek | Helyi
95. születésnapját ünnepelte Nagy Béla bácsi
A jeles alkalomból Pintér Szilárd polgármester úr és Bogdán László képviselő úr köszöntötték fel.
2025. Szeptember 12. 14:48, péntek | Helyi
Pénzjutalom és serleg is járt a hagyományos oklevél mellé a naki főzőversenyen
Nakon megtartották az immár hagyományos falunapot, melynek keretében főzőversenyre is sort kerítettek a szervezők.