Városlista
2026. április 25, szombat - Márk

Hírek

2021. November 20. 17:00, szombat | Helyi

100 éve született dr. Takács Lajos néprajzkutató

100 éve született dr. Takács Lajos néprajzkutató

Az Európában is jegyzett kutató, történész, nyelvész várongi szülőházánál emlékeztek meg születésének 100. évfordulójáról.

A szülőfalu polgármestere, Brunner Dezső és a képviselőtestület szervezésében valósulhatott meg a kis ünnepség.

Vincze Márta képviselő köszöntötte a megjelent vendégeket és rokonokat, leszármazottakat.

Majd Tomisa Ilona PhD. a MTA Néprajztudományi Intézet ny. tudományos főmunkatársa osztotta meg Takács Lajossal kapcsolatos élményeit és munkakapcsolatát. Ő még több éven át dolgozhatott a néprajzkutatóval és elmondta, hogy egy igen nagytudású, szelíd, mindig jókedvű, segítőkész embert ismerhetett meg személyében.

Ezután Bodó Imre ny. agrármérnök, helytörténész emlékezett a nagy néprajzkutatóra. Elmondta, hogy ő személyesen is ismerhette Lajos bácsit. Találkozásaikkor több könyvét is dedikációval látta el. Takács Lajos a „szülőföld szolgájá”-nak tartotta magát. Ő valóban a népét jól ismerő, szelíd, egyszerű ember volt. 1981-ben testvére, Pista bácsi szőlőjénél fogadta a helytörténeti kutatót. A göllei monográfiája néprajzi részét lektorálta.
„Emlékszem, a diófa alatt lévő asztalnál beszélgettünk, talán három alkalommal is találkoztunk. A monográfiához gratulált, amely két kötetben megjelenhetett, még 1987-ben, illetve az agrártörténet 1997-ben” - jegyezte meg Bodó Imre.
Hallatlan nagy fegyelemmel és rendkívüli tudatossággal építkező életpálya szakadt meg Takács Lajos 1985. február 7-én bekövetkezett halálával.

75. születésnapjára emlékezve, Bodó Imre kezdeményezésének köszönhetően, márványtáblát avattak a szülőházánál, éppen 25 esztendeje (november 10.), ugyanezen a napon.

„Hálás vagyok a Teremtőnek, hogy megismerhettem a nagyszerű szakembert és az Embert, aki készségesen fogadott, segítette munkámat. Példaképemmé vált és neki is köszönhetem, hogy helytörténész lettem”- fejezte be visszaemlékezését a dombóvári helytörténész.

Fekete István Kulturális Egyesület

Címkék: néprajz, Várong

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 23. 17:11, csütörtök | Helyi

Újabb környezetszennyezés a Kaposon, pusztulnak a halak

Aki bármilyen információval rendelkezik a szennyezéssel vagy annak forrásával kapcsolatban, kérjük keresse fel a Dombóvári Városi Horgászegyesület Vezetőségét vagy a helyi rendőrkapitányságot!

2026. Április 23. 10:06, csütörtök | Helyi

Tűzeset volt egy dombóvári lakóháznál

Kigyulladt egy lakóház tetőszerkezete szerda délután Dombóváron, a Móricz Zsigmond utcában.

2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi

Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz

Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.

2026. Április 22. 00:00, szerda | Helyi

A Dombóvári Szuperinfó legújabb száma oldalunkon már olvasható

Ha szeretné rendszeresen és mielőbb megkapni újságunkat online postaládájába, iratkozzon fel email címével az alábbi oldalon: